Pracujące Mamy - program szkoleniowo doradczy oraz staże/praktyki dla młodych matek

Porady dla pracujących mam - zadaj pytanie, porozmawiaj, zadzwoń...
Prawnik Psycholog Doradca zawodowy

ALFABET FINANSOWY

Dodano: 2010-10-03

Vademecum finansów osobistych i biznesu

e jak entuzjazm, ekonomia, edukacja finansowa, emerytura .........


E jak entuzjazm
Entuzjazm w alfabecie finansowym? A jednak. Entuzjazm, jaki wkładasz w to, co robisz decyduje o efektach finansowych twoich przedsięwzięć. Frank Bettger, autor książki „ Jak przetrwać i odnieść sukces w biznesie”, jest mistrzem entuzjazmu i można się od niego uczyć. Entuzjazm uczynił Franka Bettgera najpierw wybitnym zawodnikiem baseballu, a potem najlepszym w USA sprzedawcą ubezpieczeń. Entuzjazm powoduje, że sprzedawcy sprzedają, sportowcy zwyciężają, artyści zachwycają publiczność, mówcy porywają tłumy, właściciele biznesów zdobywają nowe rynki.

E jak ekonomia
Ekonomie są dwie. Ekonomia ograniczonych zasobów mówi, że ilość dóbr na świecie jest ograniczona, a zadaniem nauk ekonomicznych jest zajmowanie się podziałem między ludzi tych ograniczonych dóbr. Jest jeszcze ekonomia obfitości. Według niej nasz świat jest światem obfitości, dóbr jest tyle, że starczy dla wszystkich.
Dwie ekonomie odpowiadają dwóm filozofiom podziału placka: filozofii walki o większy kawałek placka i filozofii powiększania placka do podziału. W myśl pierwszej trzeba walczyć o jak największy kawałek dzielonego placka dla siebie. Druga filozofia koncentruje się na czym innym. Mówi: możemy powiększyć placek, a wtedy można go podzielić tak, aby starczyło dla wszystkich. Dzielić trzeba sprawiedliwie, uwzględniając  to, na ile ktoś przyczynił się do powiększenia  placka. I oczywiście  nie zapominając o  tych, którzy z jakichś niezawinionych przez siebie przyczyn swego wkładu do pieczenia placka wnieść nie mogli.

E jak edukacja finansowa
Dlaczego w szkołach nie uczy się o zarządzaniu osobistymi finansami? Większość ludzi nie ma o tym pojęcia. Popełnia elementarne błędy – kończy spłacać kredyt i bierze następny. W rezultacie przez całe życie pracuje na odsetki , zamiast budować własną niezależność finansową. Istnieje pilna potrzeba prowadzenia edukacji finansowej w różnych formach, dla różnych grup społecznych,  dla osób w różnym wieku. Co to jest dobry i zły dług? Dlaczego warto oszczędzać i inwestować? Jak działa procent składany? Jak sprawić, aby moje pieniądze pracowały na mnie?  Jak planować swoje finanse, nie tylko na najbliższy miesiąc, ale też na całe życie?  Oto pytania, na które powinna dać odpowiedzi powszechna edukacja finansowa.

E jak emerytura
Istotnym elementem planowania osobistych finansów jest planowanie swojej przyszłości finansowej na lata po zakończeniu pracy zawodowej. Jaki procent obecnych zarobków będzie stanowić moja emerytura? Jak można zapełnić lukę w finansach, powstałą po wyraźnym zmniejszeniu się przychodów z chwilą  przejścia na emeryturę? Dlaczego warto zacząć o tym myśleć już dziś? Ile kosztuje cię odwlekanie decyzji o rozpoczęciu oszczędzania i inwestowania? Skąd wziąć 7 złotych dziennie, aby zacząć oszczędzać i inwestować? ( a jeszcze lepiej 16 złotych dziennie). Na czym mogę te pieniądze oszczędzić lub jak dodatkowo zarobić? Zachęcam cię, abyś już dziś zadał sobie te pytania i poszukał na nie odpowiedzi.


Ściągawka - przepis  na sukces w zarządzaniu finansami osobistymi

  • Włóż w to co robisz, cały swój entuzjazm, a odniesiesz sukces.
  • Zastanów się, jaki może być twój wkład w powiększenie placka do podziału – w firmie, w rodzinie, w regionie?
  • Rozejrzyj się za jakąś formą edukacji finansowej dostępną dla ciebie.  A także dla swoich dzieci!
  • Już dziś pomyśl nad swoją przyszłą emeryturą.

 

 

Inicjatorem cyklu „Alfabet Finansowy” jest...

Krzysztof Pilch

Krzysztof Pilch – dyrektor świdnickiego oddziału Stolgrafu, właściciel portali „Dzisiaj Świdnica” i „Dzisiaj Dzierżoniów”. Współwłaściciel i Prezes Stolgraf Plus, spółki inwestującej w nieruchomości. Współorganizator szkoleń i konferencji na temat zarządzania finansami osobistymi. Chcesz wziąć w nich udział napisz: wydawca@edzisiaj.pl

Autorem cyklu „Alfabet Finansowy” jest...

Filip Żurakowski

 

Filip Żurakowski – trener biznesu, autor wielu książek na temat zarządzania firmą i rozwoju osobistego. Współautor książki „Bóg i pieniądze”.

 

 

Konsultantem cyklu „Alfabet Finansowy” jest...

Zbigniew Kwiatkowski

Zbigniew Kwiatkowski, przedsiębiorca z Malborka, praktyk posiadający duże doświadczenie w zarządzaniu finansami osobistymi. Współautor książki „Bóg i pieniądze”

 

 

„Bóg i pieniądze” ...

Bóg i pieniądzeto książka , która może poszerzyć Twoją wiedzę na temat zarządzania finansami osobistymi. (Zbigniew Kwiatkowski, Filip Żurakowski, Bóg i pieniądze. Historia Marka, który przeżył piekło, lecz nie poddał się i osiągnął wolność finansową, www.bogipieniadze.pl).Nowość, obecna na półkach nie tylko polskich księgarń. Zawędrowała też do USA i Niemiec. Niektórzy pytają, czy to książka religijna. Nie. Nie jest to książka religijna. To książka o osiąganiu w życiu równowagi, szczęścia i dostatku. O zarządzaniu finansami osobistymi. O tworzeniu przychodu pasywnego ( to znaczy o tym, żeby twoje pieniądze pracowały na ciebie). Dlaczego więc taki tytuł? Abyś zrozumiał, że pieniądz jest dobrym sługą, ale złym panem. Abyś pamiętał, że pieniądze – dobre, kochane, piękne pieniądze –mają służyć tobie, a nie ty im. I dlatego na pierwszym miejscu Bóg – uczciwość i czyste sumienie, które rodzi radość życia. Każdy człowiek wie, że tak jest, lecz nie każdy ma odwagę o tym mówić i nie każdy potrafi to wcielić w życie.

<<< Powrót