Pracujące Mamy - program szkoleniowo doradczy oraz staże/praktyki dla młodych matek

Porady dla pracujących mam - zadaj pytanie, porozmawiaj, zadzwoń...
Prawnik Psycholog Doradca zawodowy

ALFABET FINANSOWY

Dodano: 2010-11-17

Vademecum finansów osobistych i biznesu

f jak finansowa wolność

...to taki etap w życiu, kiedy nie musisz już myśleć o pieniądzach. „Pieniądze nie jako mamona, ale jako narzędzie” – takiego sformułowania użył w swoim przemówieniu wybitny biznesmen Jan Magierowski.

Narzędzie do tego, aby urzeczywistniać swoje marzenia, a także finansować szlachetne przedsięwzięcia, dzięki którym świat staje się coraz lepszy, a ludzie są szczęśliwsi.


Nie jest wolny człowiek, który nabrał kredytów, a teraz drży ze strachu przed zwolnieniem z pracy
  bo nie miałby  z czego tych kredytów spłacać. W ten sposób obecnie wiele osób popadło w finansową niewolę wobec swoich pracodawców.


Wolnością finansową cieszy się człowiek, który ma tyle pieniędzy , ile potrzebuje; dzięki temu nie musi pracować  ponad siły, nie musi zajmować się tym, co nie jest zgodne z jego predyspozycjami i zamiłowaniami, nie musi uczestniczyć w wyścigu szczurów lub popadać w finansową zależność od ludzi chciwych bądź nieuczciwych.


Co możesz zrobić, aby, mieć tyle pieniędzy, ile potrzebujesz czyli osiągnąć wolność  finansową? Możesz do niej dojść przez zwiększenie ilości posiadanych pieniędzy lub przez ograniczenie swoich potrzeb. Wolnym finansowo był John Rockefeller, lecz także Mohandas Karamchand Gandhi, który mówił, że „cywilizacja to niekończący się ciąg potrzeb, których nie potrzebujemy”.
 

Firma. Firma po godzinach


Jest wiele dróg do finansowej wolności. Oto trzy sposoby na życie:

  •      Praca na etacie – jestem pracownikiem.
  •      Własny biznes – jestem posiadaczem biznesu.
  •      Inwestowanie – jestem inwestorem.

Każdy z nich jest tak samo dobry. Po prostu rożne sposoby są odpowiednie dla różnych ludzi. Większość ludzi to ci, którzy są szczęśliwi pracując na etacie, czyli pracując „u kogoś”. Chcą całą swoją energię skupić na wykonywaniu ulubionej pracy i cieszą się, że jest ktoś, kto chce stworzyć dla nich stanowisko pracy i warunki do jej wykonywania. Czy można osiągnąć wolność finansową, będąc w sektorze „praca na etacie”? Oczywiście, że tak. Wielu tego dokonało, cierpliwie i konsekwentnie odkładając część zarobionych pieniędzy i inwestując je.

Pracownik koncentruje swoje wysiłki na doskonaleniu merytorycznym i organizacyjnym swojej pracy. Posiadacz biznesu doskonali swój system biznesu. Inwestor tak inwestuje swoje pieniądze, aby pracowały na niego dając mu przychód pasywny. Można w ciągu swego życia przechodzić z jednego sektora do drugiego. Można również łączyć dwa lub trzy sposoby życia, będąc jednocześnie pracownikiem, posiadaczem firmy i inwestorem.

Firma to nazwa, pod która przedsiębiorstwo występuje na rynku. W języku mówionym, a także coraz częściej w publikacjach, słowo „firma” oznacza to samo co „przedsiębiorstwo”. Załóżmy że jesteś pracownikiem i chcesz zostać biznesmenem, zakładając własną firmę. Zrób to w sposób dający poczucie bezpieczeństwa. Nie porzucając pracy na etacie załóż „firmę po godzinach”.  Rozwijaj ją stopniowo aż  do momentu, gdy zacznie przynosić dochody przekraczające dochód z pracy na etacie. Wtedy możesz zrezygnować z etatu i poświęcić AK niezależne się całkowicie prowadzeniu firmy.


Ściągawka – Jak osiągnąć wolność finansową

  • Jesteś szczęśliwy w sektorze „praca na etacie”? Więc pozostań w nim . Chcesz zmiany? Załóż firmę po godzinach,  potem przejdź całkowicie do sektora „biznes”.
  • Inwestuj nadwyżki finansowe w biznes, nieruchomości lub rozwiązania finansowe (w papiery wartościowe). Możesz inwestować w różne rzeczy równocześnie.
  • Wybieraj inwestycje dające zysk minimum 10 do 12 procent zysku w skali roku.


Autorem cyklu „Alfabet Finansowy” jest...

 

Filip Żurakowski – – trener biznesu, autor wielu książek
na temat zarządzania firmą i rozwoju osobistego.
Współautor książki „Bóg i pieniądze”.

 

 

Konsultantami  „Alfabetu Finansowego” są...


Zbigniew Kwiatkowski -  przedsiębiorca z Malborka,
współautor książki „Bóg i pieniądze”.

 

 

 

Krzysztof Pilch – przedsiębiorca, inwestor,
organizator konferencji i szkoleń na temat
zarządzania finansami osobistymi.

 

 

 

„Bóg i pieniądze” ...
to książka , która może poszerzyć Twoją wiedzę na temat zarządzania finansami osobistymi. (Zbigniew Kwiatkowski, Filip Żurakowski, Bóg i pieniądze. Historia Marka, który przeżył piekło, lecz nie poddał się i osiągnął wolność finansową,  www.bogipieniadze.pl). Nowość, obecna na półkach nie tylko polskich księgarń. Zawędrowała też do USA i Niemiec. Zaistniała również w mediach – m.in. w TV Biznes i radiowej Trójce. Wysłuchaj i obejrzyj nagrania tych programów, wchodząc na stronę www.bogipieniadze.pl, zakładka „Media o nas”.

<<< Powrót