Pracujące Mamy - program szkoleniowo doradczy oraz staże/praktyki dla młodych matek

Porady dla pracujących mam - zadaj pytanie, porozmawiaj, zadzwoń...
Prawnik Psycholog Doradca zawodowy

Rynek pracy w 2011 – rewolucji nie będzie

Dodano: 2011-02-07

W porównaniu do „kryzysowego” 2009 roku, 2010 przyniósł poprawę na rynku pracy. Jakie zmiany przyniosą kolejne miesiące 2011?

Według prognoz, w 2011 roku tempo rozwoju polskiej gospodarki utrzyma się na poziomie 3,5%. Wzrost PKB powinien przyczynić się na niewielkiego spadku bezrobocia. W opinii analityków wskaźnik bezrobocia powinien zmniejszyć się o 1-2 punkty procentowe w porównaniu do wyniku za 2010 rok.

Gospodarka w dalszym ciągu napędzana będzie przez sektor usług i to właśnie tam powstanie najwięcej nowych miejsc pracy. Z pracą nie powinni mieć problemów handlowcy i sprzedawcy. Utrzyma się również wysokie zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu finansów i bankowości.
W związku z ciągłym rozwojem sektora BPO poszukiwane będą osoby z dobrą znajomością języków obcych,  mniej powszechnych niż angielski czy niemiecki.

Tak jak w latach poprzednich, zainteresowaniem pracodawców będą się cieszyć przedstawiciele branży IT – programiści, architekci, developerzy. Internet pozostanie jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów z dziedziny nowych technologii. Firmy będą poszukiwać specjalistów
z zakresu tzw. networkingu i social media.

Zapotrzebowanie na  fachowców zgłaszać będą również firmy budowlane. Inwestycje infrastrukturalne, w tym przygotowania do Euro 2012, przyczynią się do wzrostu popytu na inżynierów  i pracowników fizycznych.

W 2011 roku dwa ostatnie kraje UE – Niemcy i Austria – zniosą wszystkie obostrzenia w dostępie do swoich rynków pracy. Swobodne podjęcie pracy za zachodnią granicą nie powinno jednak wywołać tak dużej fali emigracji, jaka miała miejsce po akcesji Polski do UE.

Jak wyglądał rynek pracy w 2010 w porównaniu do sytuacji notowanej w 2009? Co nas czeka w 2011? Jak przedstawiają się prognozy ekonomiczne na 2011 rok? Ile przedsiębiorstw planuje zwiększyć zatrudnienie w nadchodzących miesiącach? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule „Rynek pracy w Polsce w 2010 i 2011 roku” w portalu rynekpracy.pl.


Redakcja rynekpracy.pl


 

 

<<< Powrót