Pracujące Mamy - program szkoleniowo doradczy oraz staże/praktyki dla młodych matek

Porady dla pracujących mam - zadaj pytanie, porozmawiaj, zadzwoń...
Prawnik Psycholog Doradca zawodowy

Ile zarabiają strażacy?

Dodano: 2011-05-04

4 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Strażaka. Z tej okazji przyjrzyjmy się, jak kształtują się wynagrodzenia tej grupy zawodowej.

Głównymi czynnikami, wpływającym na wysokość zarobków strażaków są: rodzaj zajmowanego stanowiska oraz typ jednostki, w której służą. Ustawa o Państwowej Straży Pożarnej określa cztery grupy stanowisk, w ramach których zaszeregowane są wszystkie stanowiska służbowe w hierarchii. Są one zróżnicowane ze względu na jednostkę na: komendę główną, komendę wojewódzką i komendę powiatową straży pożarnej. Wynagrodzenia w takim właśnie podziale zostały przedstawione na wykresie.


Ponadto dla każdego rodzaju stanowiska, określone są maksymalne i minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego. Również w tym podziale zarobki różnią się między sobą w zależności od rodzaju jednostki. I tak, na przykład osoba w grupie stanowisk szeregowych pracująca w Komendzie Głównej Straży Pożarnej może zarabiać od 1 447 PLN do 1 737 PLN, ale na stanowisku oficerskim otrzymuje od 2 361 do nawet 8 119 PLN. Nieco mniejsze jest zróżnicowanie wynagrodzeń w komendach wojewódzkich, gdzie sięgają one maksymalnie 2 770 PLN. Najbardziej zrównoważone płace są w komendach powiatowych.

Poza wynagrodzeniem zasadniczym osoby pracujące w strukturach PSP mogą liczyć na szereg dodatków do wynagrodzenia. Do najważniejszych zaliczają się:
1.    dodatek za stopień (od 380 do 1 080 PLN),
2.    dodatek służbowy (do 50% płacy zasadniczej i dodatku za stopień),
3.    dodatek motywacyjny (do 30% minimalnej na danym stanowisku płacy zasadniczej),
4.    dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami, kwalifikacjami, warunkami albo miejscem pełnienia służby (5% - 20% godzinowej stawki przeciętnego wynagrodzenia).

Ostatecznie więc, płace strażaków zależą od wielu elementów. Przykładowo technik, którego płaca zasadnicza wynosi 1 843 PLN w rzeczywistości może otrzymywać miesięcznie nawet 2 794 PLN. Starszy inspektor może zarabiać nawet 3 272 PLN (przy płacy zasadniczej na poziomie 2 117 PLN).

Więcej informacji o płacach tej grupy zawodowej znajdą Państwo w artykule „Wynagrodzenia strażaków” w portalu wynagrodzenia.pl.Redakcja portalu
wynagrodzenia.pl

 

 


 

 

<<< Powrót